Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Co to są metale lokacyjne

Co to są metale lokacyjne?

Data publikacji 1 października 2023


Nie da się poruszyć tematu dotyczącego inwestycji w metale szlachetne bez wcześniejszego omówienia zagadnienia, jakim są metale lokacyjne. Jakie kruszce można zaliczyć do tej kategorii? Gdzie bezpiecznie zaopatrywać się w metale szlachetne i na jaką ich formę się zdecydować? Poznaj podstawy dotyczące metali inwestycyjnych i odważ się inwestować w stabilną przyszłość finansową dla siebie i bliskich!

Metale lokacyjne

Czym zatem są metale lokacyjne? Musisz wiedzieć, że pod tym pojęciem kryją się kruszce szlachetne, będące formą lokaty kapitału. Ze względu na swoją wartość, która na przestrzeni lat pozostaje bardzo ustabilizowana, coraz chętniej traktowane są jako skuteczna i pewna inwestycja.

Metale lokacyjne są odmianami szlachetnymi. To oznacza, że do tej grupy zaliczyć można:

  • złoto,

  • srebro,

  • platynę,

  • pallad,

  • miedź.

Do najbardziej opłacalnych i najchętniej wybieranych metali lokacyjnych zalicza się oczywiście złoto. Jego cena pozostaje bowiem nad wyraz stabilna, nawet w przypadku zawirowań gospodarczych, inflacji i innych czynników wpływających na osłabianie czy wzmacnianie się walut.

W jakich formach dostępne są metale lokacyjne?

Metale lokacyjne oferowane są w różnych formach, które nie tylko ułatwiają ich przechowywanie, ale też mają pewnego rodzaju wartość kolekcjonerską (co dodatkowo podnosi ich wartość samą w sobie). Najbardziej „standardowym” rodzajem będą w tym przypadku sztabki wykonane z kruszcu wybranego typu.

Złote sztabki czy srebrne sztabki mogą być dostępne w różnych gramaturach, co ułatwia tak zakup, jak i dalsze ich zabezpieczanie. Wielu dealerów metali lokacyjnych prowadzi sprzedaż sztabek nawet od wagi 0,5 grama, które są przystępne cenowo. Tym samym, nawet przy niewielkim budżecie, można zacząć powoli budować swój kapitał lub też sprezentować wyjątkowy podarunek bliskiej osobie.

Drugą formą, z pewnością chętnie wybieraną ze względu na charakter kolekcjonerski, są monety numizmatyczne. Wiele mennic wypuszcza w obieg określoną ich liczbę – są to monety wykonane oczywiście z metali szlachetnych, ozdabiane motywami związanymi z określonym krajem, okazją czy też ogólnie przyjętą kategorią (monety z wizerunkami, chociażby, zwierząt chronionych). W przypadku numizmatów można zatem mówić o ich podwójnym znaczeniu – tak inwestycyjnym, jak i kolekcjonerskim.

Typowym kapitałem w przypadku bilonu będą natomiast monety bulionowe. W pełni odpowiadają one standardom przyjętym dla monet obiegowych, co oznacza, że znajdują się na nich wszystkie niezbędne oznaczenia. Jednak bez względu na wybity nominał czy rok edycji, o ich wartości decydować będzie tylko i wyłącznie zawartość kruszcu

Jak zacząć inwestować w metale lokacyjne?

Chcesz zacząć inwestować w metale lokacyjne? Unikaj kupowania monet lub sztabek z niesprawdzonych źródeł. Na początku warto sprawdzić oferty różnego rodzaju dealerów, działających tak stacjonarnie, jak i internetowo. Tego rodzaju podmioty, mając ugruntowaną pozycję i opinię, będą zawsze oferować wysokiej jakości sztabki czy monety inwestycyjne, z odpowiednimi certyfikatami i potwierdzeniem autentyczności.

Na bieżąco obserwuj także kursy i staraj się wybierać takie momenty, gdy cena złota i innych metali szlachetnych nieco spada. Pamiętaj również o tym, że wcale nie musisz wydawać ogromnych sum, by stopniowo, ale stabilnie tworzyć swój kapitał na przyszłość! 

Materiał zewnętrzny

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?