Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Dotacje unijne

Dotacje unijne – jak napisać biznesplan?

Data publikacji 20 maja 2022

Procedura ubiegania się o dotacje unijne często wymaga od zainteresowanych napisania biznesplanu. Z pozoru może to wydawać się bardzo skomplikowane i aplikujący o dotacje obawiają się, że nie poradzą sobie z tym sami. W takiej sytuacji można skorzystać z usług profesjonalistów. Alternatywą pozostaje stworzenie biznesplanu we własnym zakresie, co nie musi być zadaniem poza Twoim zasięgiem. Co należy zrobić?

Czym właściwie są dotacje unijne dla przedsiębiorców?

Dotacje unijne to bezzwrotne dofinansowanie, z którego mogą skorzystać podmioty gospodarcze zarejestrowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej, z której budżetu pochodzą dotacje. Są one celowe, tzn., że trzeba je wydatkować zgodnie z góry określonym zadaniem i spełnić określone kryteria, aby móc się o nie ubiegać. Jednym z kryteriów jest m.in. napisanie rzetelnego biznesplanu. 

Zanim do tego przejdziesz, musisz przejść przez określone etapy całego procesu. Pierwszym z nich jest określenie realnych potrzeb swojej organizacji i celu, który chcesz osiągnąć przy pomocy dotacji unijnej. Cel powinien być realny do osiągnięcia i kluczowy z punktu widzenia właściciela firmy lub osób, które dopiero chcą założyć działalność. Dla tych ostatnich również przewidziano określone konkursy. 

Wybierz konkurs i przygotuj dokumentację aplikacyjną

Jeżeli masz już swój cel, to przejdź do analizy dostępnych konkursów na otrzymanie dotacji unijnych i wybierz te, które są zbieżne z Twoimi planami. Wówczas będziesz mieć większą szansę na to, że swoje biznesowe cele zrealizujesz przy wsparciu bezzwrotnej pomocy finansowej z budżetu Unii Europejskiej. Kolejnym krokiem jest przejście przez etap administracyjny i przygotowanie dokumentacji. Jej wypełnienie powinno być zgodne z regulaminem danego konkursu, kompletne (włącznie z załącznikami), a także dostosowane do standardów Unii Europejskiej i instytucji ogłaszającej konkurs. Wśród tej dokumentacji znajdują się m.in.: formularz aplikacyjny, analiza finansowa, studium wykonalności, czy też biznesplan. Wydaje się, że przygotowanie tego ostatniego przysparza przedsiębiorcom najwięcej problemów. Gotową dokumentację można wysłać do instytucji udzielającej dotacji unijnych. 

Jaki powinien być Twój biznesplan?

Dobrze przygotowany biznesplan zwiększa Twoje szanse na otrzymanie dotacji unijnej. W związku z tym, jak napisać biznesplan, aby spełnił oczekiwania osób weryfikujących wnioski? Przede wszystkim powinien być bardzo konkretny i przemyślany. Należy w nim podać opis planowanej inwestycji, określenie misji organizacji oraz założonego przez nią celu. Ponadto w biznesplanie uwzględnia się także takie elementy jak:

  • oferta firmy;
  • określenie rynku (wraz z grupą docelową);
  • analizę rynku pod kątem konkurencji;
  • analizę finansową projektu;
  • opis działań marketingowych;
  • szacunkową rentowność inwestycji. 

Całość powinna być ze sobą spójna oraz przygotowana profesjonalnie. Już na tym etapie można zweryfikować zasadność danej inwestycji oraz to, czy wnioskodawca rzeczywiście widzi w niej potencjał. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, w tym m.in. ekspertów firmy TRIGONUM. Chętnie pomożemy Ci w przygotowaniu profesjonalnego biznesplanu z myślą o konkursie dotacyjnym oraz przeprowadzimy Cię przez cały proces. 

zużyte końcówki drążków kierowniczych

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?