Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Firma bez ZUS, po to by spróbować

Data publikacji 5 października 2019

Firma bez ZUS, to marzenie chyba wszystkich przedsiębiorców w Polsce. I mogłoby się wydawać, że właściwie tylko na marzeniach się to skończy. W końcu bez względu na to jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzimy ZUS i tak jest obowiązkowy. O ile duże firmy posiadające duże zyski nie odczuwają opłacania składek ZUS tak bardzo, to jednak dla małych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (a szczególnie będących w początku swojej działalności) jest to spory wydatek. Co prawda istnieją ulgi w postaci małego ZUS-u dla nowych przedsiębiorców, jednak praktycznie każdy z nich nie chciałby opłacać tej składki. I tutaj pojawia się pytanie – czy można w Polsce nie płacić ZUS-u? Okazuje się, że tak. Jednak pod pewnymi warunkami.

Kiedy nie musimy płacić ZUS-u?

Jeżeli nasze dochody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku podatkowym, to nie musimy płacić ZUS-u. Wystarczy prowadzić jedynie księgę przychodów i rozchodów. Ktoś może powiedzieć – przecież minimalne wynagrodzenie to małe pieniądze, a co dopiero przychody w postaci ich połowy? Owszem, jeżeli taka firma byłaby głównym źródłem naszego utrzymania, to nie za bardzo można by było się na niej dorobić. Jednak spróbujmy spojrzeć na to z innej perspektywy. Wejście w własny biznes to dla początkującego przedsiębiorcy spore ryzyko. Niejedna osoba której wydawało się, że ma cudowny pomysł na biznes niestety się na nim „przejechała”. Spowodowane to było przez różne czynniki – otworzenie biznesu nie w takiej formie co trzeba, brak klientów, brak marketingu, brak kapitału, złe zarządzanie itd. Wyobraźmy sobie, że ktoś nigdy biznesu nie prowadził, ma pomysł na produkt lub usługę i chciałby w końcu „przejść na swoje”, a nie pracować dla kogoś na etacie.

Praca na etacie a własna działalność

Nie ma jednak odwagi, żeby przejść z może mało płatnej, ale jednak względnie stabilnej posady na działalność. Może więc po prostu przydałoby się mu coś w rodzaju piaskownicy w której by ten pomysł mógł wypróbować. I tutaj przychodzi z pomocą „nieozusowany” biznes z małymi dochodami. Jeżeli chcesz np. spróbować sprzedaży na Allegro, to nie musisz zakładać od razu działalności. Spróbuj najpierw jak to działa. Naucz się platformy od strony sprzedawcy, wystaw produkt i eksperymentuj. Zobacz czy ci to wychodzi. Jeżeli okaże się to klapą, to nie wiele stracisz, jednak jeżeli twój pomysł wypali, to możesz śmiało rozważyć przejście na działalność i opuszczenie etatu. Choć to tylko jeden z przykładów, to właśnie tutaj biznes bez ZUS ma sens. Po to by spróbować.

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?