abinvesting.pl

Strona o finansach, biznesie i rozwoju osobistym.

dług
Finanse

Spłać swój dług przez internet – sprawdź e-kruk.pl

Warto regularnie sprawdzać, czy nie mamy długów. Pomocne okażą się w tym rejestry dłużników. Aby wygenerować raport o stanie naszych finansów, nie musimy wychodzić z domu. Gdy jednak okaże się, że z powodów przewidzianych przepisami otrzymaliśmy negatywny wpis w którymś z rejestrów, możemy przyśpieszyć uregulowanie wierzytelności i spłacić dług drogą online. Jeśli dana firma, tak jak na przykład KRUK, oferuje platformę do obsługi wierzytelności, warto z niej skorzystać.

Zacznij od sprawdzenia, czy masz dług

O tym, że mamy dług, możemy dowiedzieć się np. z pisma od wierzyciela lub z firmy windykacyjnej. Taka informacja może dotrzeć również mailowo, ale część firm nadal korzysta głównie z formy listownej. Przez dłuższy czas możemy zatem nie wiedzieć, że przeoczyliśmy spłatę raty kredytu czy nie zapłaciliśmy rachunku za telefon.

Istnieją jednak sytuacje, w których zależy nam na tym, aby mieć czyste konto. Być może planujemy wnioskować w banku o kredyt hipoteczny. A może zamierzamy kupić samochód na raty? Zanim udamy się z wypełnionymi dokumentami do banku, warto sprawdzić, czy nie mamy długu. Jeśli zostanie on zauważony na etapie analizy naszej zdolności kredytowej, wówczas cały proces może znacznie się wydłużyć. Może też dojść do odrzucenia naszego wniosku.

Skąd dowiemy się, że mamy dług? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić najbardziej popularne rejestry dłużników. Prowadzą je biura informacji gospodarczej takie, jak: ERIF BIG S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., KBIG S.A. oraz KIDT BIG S.A. To właśnie tutaj powinniśmy zacząć szukać informacji o swoich potencjalnych zadłużeniach. Wcześniej warto też zapoznać się z ofertą każdego biura. W większości z nich raz na pół roku bezpłatnie pobierzemy raport na swój temat.

Dlaczego nie warto zwlekać z podjęciem działań

Niezależnie od tego, czy wiemy o posiadaniu długu, czy też nie, czas gra na naszą niekorzyść. Szybka spłata posiadanego długu, to szybsze wyjście na finansową prostą. Jeśli wzmianka na temat zaległości w spłacie naszego zobowiązania pojawiła się w którymś z rejestrów dłużników, starajmy się jak najszybciej porozumieć z wierzycielem, aby opracować satysfakcjonujący dla obu stron plan spłaty zadłużenia.

Kiedy już spłacimy dług w całości, możemy zwrócić się do wierzyciela z prośbą o usunięcie negatywnego wpisu z rejestru dłużników. Jeżeli nie zalegamy z innymi opłatami, mamy czyste konto i – w razie potrzeby – możemy rozpocząć wnioskowanie o kredyt w banku. Warto jednocześnie popracować nad strategią terminowego opłacania swoich należności, a także prowadzić budżet domowy, by jak najrzadziej korzystać z szybkich kredytów i pożyczek.

Masz dług w KRUKu? Platforma e-kruk.pl – jak to działa

Jednym ze sposobów skutecznego regulowania swoich finansowych zobowiązań są płatności cykliczne. Polegają one na zautomatyzowaniu płatności. Klient jedynie konfiguruje usługę – decyduje, w jakich odstępach czasu będzie wychodzić przelew (w tym przypadku na przykład na abonament za telefon czy spłatę raty zobowiązania) oraz w jakiej wysokości. Musi podać także niezbędne dane do realizacji przelewu, jak również na zadbać o dostępność odpowiedniej ilości środków na swoim koncie.

Na nowoczesne rozwiązania stawiają również firmy windykacyjne, np. KRUK. Osoby posiadające zadłużenie w tej firmie, o ile wierzyciel zezwolił na obsługę online, mogą spłacić je wygodnie, dzięki udogodnieniom, jakie oferuje platforma e-kruk. Można tutaj sprawdzić liczbę swoich spraw, zawrzeć i podpisać porozumienie, dopasowując wcześniej kwotę raty do swoich możliwości, a następnie opłacić je – również przez 100% przez Internet – popularnym BLIKiem, przelewem, ale też np. ustawiając wspomnianą płatność cykliczną, która będzie automatycznie regulowała ustaloną ratę z karty płatniczej klienta do momentu spłaty zobowiązania (lub rezygnacji z usługi).  

Zalety spłacania długów online

Spłacanie długów przez Iinternet wydaje się jedną z najszybszych metod odzyskiwania finansowej płynności. W praktyce nie musimy wychodzić z domu ani nawet zapisywać w kalendarzu przypomnienia o nadchodzącej płatności. To rekomendowane rozwiązania m.in. dla osób, które zapominają o nieprzekraczalnych terminach regulowania swoich zobowiązań. To także dobry sposób dla tych, którym zależy na szybkim pozbyciu się długów. Dodajmy, że jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Żeby uruchomić spłatę długów online w KRUKu, osoby posiadające zadłużenie w tej firmie, potrzebują tak naprawdę tylko ugody z wierzycielem.

Materiał zewnętrzny