abinvesting.pl

Strona o finansach, biznesie i rozwoju osobistym.

Finanse Praca

Szlachetna praca, ale i dobrze płatna?

Praca jest sposobem na samorealizację, uczy dyscypliny oraz uszlachetnia człowieka. Daje możliwość weryfikacji umiejętności oraz sprawdzenia zdobytej wiedzy w praktyce. Pokazuje inwencję twórczą, zdolności komunikacyjne, predyspozycje przywódcze oraz współpracę w zespole. Ludzie najczęściej przy podejmowaniu pracy sugerują się tymi właśnie cechami i inklinacjami. Jednak czasami, podstawowym kryterium w podejściu do konkretnego zawodu jest wynagrodzenie.

Branża IT i finanse

Zastanawiając się nad rozwojem zawodowym dla pozyskania intratnej pracy, dobrym wyborem nadal jest branża IT i finanse. W tych ciągle rozwijających się dziedzinach zawsze brakuje fachowców.
W rankingu najlepiej płatnych zawodów zazwyczaj podaje się specjalistów prac biurowych, rzadziej zapotrzebowanie i zarobki pracowników fizycznych, głównie ze względu na duży rozstrzał i sezonowość. Rozpatrując najlepiej płatne zawody w Polsce, na szczycie tej góry znajdziemy pracowników branży finansowej i bankowej. Do tej grupy należą między innymi: analitycy finansowi, doradcy bankowi, księgowi, audytorzy, kontrolerzy. Ich zarobki oscylują na poziomie kilkunastu tysięcy złotych.

Najbardziej opłacalna praca

Do najlepiej opłacanych profesji zaliczyć można prawników, branżę ubezpieczeniową, budowlaną i farmację. Najbardziej doświadczeni, na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich zarabiają tutaj nawet po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Następna w tym rankingu jest energetyka, nieruchomości i produkcja. Najlepsi specjaliści i inżynierowie tych dyscyplin również mogą liczyć nawet na dwucyfrowe zarobki.

Obok tego plasują się media i reklama. Dysproporcje w zarobkach wynikają tutaj z piastowanego stanowiska, a dyrektor może zarabiać nawet czterdzieści tysięcy złotych, brand manager dwadzieścia tysięcy złotych, podczas gdy analityk otrzymuje około dziesięciu tysięcy złotych. Do najlepiej opłacanych nadal należy branża techniczna, gastronomia i turystyka, logistyka, administracja oraz HR. Oferuje ona zarobki oscylujące w granicach dziesięciu tysięcy złotych. Do intratnych dziedzin zarobkowych niezmiennie zalicza się branża IT, gdzie programiści, analitycy i projektanci osiągają wynagrodzenie nawet ponad dwadzieścia tysięcy złotych.

Najbardziej komfortową jest sytuacja, kiedy na kanwie własnych pasji i zainteresowań zdobywa się kompetencje i umiejętności, które można spożytkować dla dobra wszystkich i ogólnej progresji, a jednocześnie otrzymywać za to wynagrodzenie zapewniające dostatnie życie.
Dlatego przy wyborze drogi zawodowej warto sugerować się wszystkimi argumentami, które stanowią o atrakcyjności danego fachu.