Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Tanie i szybkie przelewy na Ukrainę

Tanie i szybkie przelewy na Ukrainę – sprawdzamy najlepsze opcje

Data publikacji 5 kwietnia 2021

Według oficjalnych danych na koniec 2020 roku w Polsce mieszkało nieco ponad 1,3 miliona Ukraińców, z których większość przesyła część zarobionych pieniędzy swoimi bliskim w ojczyźnie. Wartość takich transferów to rokrocznie około 3 miliardów złotych. Wielu Ukraińców niestety za to przepłaca, korzystając ze standardowej oferty banków. Tymczasem istnieją znacznie korzystniejsze rozwiązania. Sprawdź najlepsze sposoby na tanie i szybkie przelewy na Ukrainę.

Dlaczego przelew bankowy nie jest dobrym pomysłem?

Podstawowym problemem są dość wysokie opłaty za przelewy z Polski na Ukrainę. Wszystko przez to, że Ukraina nie należy do porozumienia SEPA, co uniemożliwia skorzystanie z niższej prowizji (przy przelewie w euro). Chcąc zlecić przelew z polskiego konta na ukraińskie trzeba wybrać standard SWIFT i zapłacić prowizję obliczaną jako procent od transferowanej kwoty (nawet 3%).

Kolejną kwestią jest bardzo kosztowne przewalutowanie, w dodatku podwójne. Przelewając pieniądze z polskiego konta kwota najpierw zostanie przeliczona na walutę rozliczeniową (dolary amerykańskie lub euro), a dopiero późnij na hrywny – za każde takie przewalutowanie płaci się prowizję w postaci skrajnie niekorzystnego spreadu, czyli marży bankowej.

Nie zapominajmy również o długim czasie realizacji przelewu. Jeśli nie skorzystamy z opcji ekspresowej, to trzeba się liczyć z tym, że środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy nawet po 3-4 dniach, a zlecając przelew w czwartek po południu realizacja nastąpi dopiero w połowie następnego tygodnia.

Może przekaz pieniężny?

Nie brakuje Ukraińców, którzy korzystają z tej opcji i trudno się dziwić – jest dość wygodna i szybka. Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że przekazy pieniężne są niestety drogie. Nie dość, że trzeba zapłacić prowizję w wysokości od około 10 do nawet kilkunastu złotych, to jeszcze operator usługi przeliczy złotówki na hrywny po niekorzystnym kursie.

To warto wiedzieć

W przypadku przekazów pieniężnych pieniądze trzeba odebrać u agenta, dlatego taka forma przesłania środków np. rodzinie mieszkającej na ukraińskiej wsi może mijać się z celem.

Przelew za pośrednictwem bankomatu

To bardzo popularne wśród Ukraińców rozwiązanie, które umożliwia przesłanie pieniędzy na Ukrainę przez aplikację My Ria sieci Euronet. Partnerem usługi jest m.in. ukraiński PrivatBank. Zaletą przelewów za pośrednictwem bankomatu jest niski koszt, duża dostępność maszyn w Polsce (w tej chwili około 8 tysięcy bankomatów) oraz wygoda i krótki czas realizacji. Niestety, w ten sposób można przelać jedynie równowartość 13 000 złotych w ciągu 90 dni, a maksymalna pojedyncza transakcja to 3000 złotych.

Tanie i szybkie przelewy na Ukrainę z EasySend – na czym to polega?

Wielu Ukraińców pracujących w Polsce chwali sobie usługę EasySend, czyli najlepiej ocenianego operatora szybkich przelewów międzynarodowych (średnia ocen na niezależnym portalu TrustPilot to 4,8/5). EasySend kusi korzystnym kursem wymiany walut, błyskawiczną realizacją, łatwą obsługą oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Na www.easysend.pl/przelewy-z-polski-na-ukraine do wyboru mamy trzy opcje na tanie i szybkie przelewy na Ukrainę:

  • Ekspresowy przelew na kratę Mastercard z czasem realizacji nawet w 10 minut (przelew musi zostać zlecony w dniu roboczym między 8 a 18, zlecenie go po godzinie 18 oznacza, że środki zostaną zaksięgowane w kolejnym dniu roboczym). Pierwszy przelew jest całkowicie darmowy.
  • Przelew z odbiorem w jednej z placówek Privat24. Taką transakcję można zlecić tylko w euro lub dolarach.
  • Przekaz gotówkowy – tutaj również można przesłać wyłącznie euro lub dolary.

Korzystanie z usługi EasySend jest banalnie proste – wystarczy tylko założyć bezpłatne konto i przejść weryfikację (potrzebny będzie dokument tożsamości, można to zrobić całkowicie online przy pomocy selfie). Dodajmy, że przelew na Ukrainę zlecisz z poziomu przeglądarki internetowej, choć jeszcze wygodniej będzie przez darmową aplikację mobilną EasySend na iOS i Androida.

zużyte końcówki drążków kierowniczych

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?