abinvesting.pl

Strona o finansach, biznesie i rozwoju osobistym.

Praca Rozwój Osobisty

Wady i zalety pracy w korporacji

Krajowy rynek pracy zmienia się w szybkim tempie. Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że dzisiaj to pracownicy mają decydujący głos na rynku pracy. Zjawisko to odbija się niekorzystnie na biznesach prowadzonych przez wielkie korporacje. Są to podmioty, które w powszechnym odczuciu nie są odbierane jako przyjazne dla pracownika. Wokół pracy w korporacji narosło przez lata wiele mitów. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to praca dla każdego. Przeciętny Polak kojarzy to środowisko wyłącznie ze specyficznym slangiem będącym mieszanką języka polskiego z angielskim. Dlatego potrzebne jest uczciwe podsumowanie zalet i wad pracy w wielkiej korporacji. O taki bilans pokusimy się poniżej.

Zalety

Korporacja może być bardzo dobrym pierwszym miejscem pracy dla młodego człowieka. W przytłaczającej większości przypadków do pracy w korporacji będzie potrzebna zaawansowana znajomość języka angielskiego. Dlatego jest to miejsce, w którym młodzi Polacy, którzy nie mają zazwyczaj problemów z używaniem tego języka nie powinni mieć problemów z aklimatyzacją i rozwojem. Taka praca daje też możliwość bezproblemowego łączenia obowiązków zawodowych ze studiami. W wielu miejscach możliwa jest praca w systemie zmianowym lub też w weekendy.

Niewątpliwą zaletą pracy w korporacji jest wynagrodzenie wypłacane zawsze na czas. Obecnie problem opóźnień w wypłatach wynagrodzeń na rynku pracy wydaje się być mniejszy niż chociażby kilka lat temu. W korporacjach taki problem nigdy jednak nie istniał i tak jest w dalszym ciągu. Wraz z wynagrodzeniem otrzymujemy zazwyczaj szereg benefitów, z których najpopularniejsze to Karta Multisport czy bony żywieniowe. Możemy też liczyć na różne przedsięwzięcia integrujące załogę.

Wady

Jakie są słabe strony pracy w korporacji? Jak już wcześniej wspomniano, nie jest to praca dla każdego. Praca w korporacji może wymagać od nas dyspozycyjności w weekendy lub też święta. Dlatego też niektórzy pracownicy mogą często poczuć, że zaniedbują swoje życie prywatne. W powszechnym odczuciu w korporacji wykonuje się zajęcia, które nie wymagają zbytniej kreatywności. Jest w tym trochę prawdy. Rozpoczynając karierę zawodową w korporacji musimy przygotować się na to, że nasze obowiązki będą raczej jednostajne i monotonne. Osoby, które lubią prowadzić uporządkowane życie będą jednak czuć się w takim środowisku jak ryba w wodzie. Dlatego planując pracę w korporacji nie powinniśmy się zrażać do tego pomysłu zbyt wcześnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować takiej pracy i wyciągnąć wnioski osobiście.