Jak inwestować w nieruchomości?
Data publikacji 19 listopada 2019Inwestowanie w nieruchomości uważane jest przez Polaków za najbardziej bezpieczną, a także dochodową formą inwestowania pieniędzy. Warto mieć świadomość, że rynek nieruchomości jest nie tylko bardziej stabilny, ale również przewidywalny w porównaniu do rynku kapitałowego czy akcji. Kolejnym atutem inwestycji w nieruchomości jest możliwość zabezpieczenia w formie własnościowego, realnego lokalu. Eksperci są również zdania, że wzrost cen mieszkań w dłuższej perspektywie jest pewnikiem. Oznacza to, że rozsądnie zakupione mieszkanie może przynosić dodatkowo systematyczne przychody, których opłacalność będzie przekraczała np. lokaty bankowe. Dla zdecydowanej większości osób bardzo trudną barierą do przekroczenia jest obawa przed nietrafioną inwestycją. Jak inwestować w nieruchomości?
Ustalenie swoich celów i możliwości
Część osób traktuje wynajem odziedziczonego mieszkania jak dodatkowe wsparcie budżetu domowego. Z kolei inne osoby wolą konsekwentnie odkładać pieniądze na kolejne mieszkania, by móc cieszyć się z wolności finansowej. Oczywiście w zdecydowanej mniejszości są osoby, dla których obrót nieruchomościami jest pełnowymiarową pracą.
Oczywiście każda założona strategia będzie dobra, jeżeli tylko będzie realizowana nie tylko systematycznie, ale również świadomie. Punktem wyjścia powinno być określenie przez daną osobę dlaczego dokładnie chce inwestować w nieruchomości. Obecnie jest bardzo dużo sposobów na zarabianie na nieruchomościach
Określenie budżetu, jaki może być przeznaczony na nieruchomość
Bardzo duża liczba osób zaczyna interesować się mieszkaniami dopiero wtedy, gdy będzie w posiadaniu zdecydowanych nadwyżek finansowych. Oczywiście sytuacja zakupowa będzie wtedy komfortowa, jednak jak wiadomo trudne będzie zgromadzenie większych środków pieniężnych. Koniecznie trzeba sobie również zdawać sprawę, że wydawanie większej gotówki na inwestycje nie zawsze będzie opłacalnym rozwiązaniem. Inwestorzy, którzy posiadają dużo środków na koncie bardzo często wspomagają się kredytem, by nie zamrażać własnych pieniędzy. Jest to oczywiście bardzo sensowne rozwiązanie w przypadku, gdy mieszkanie będzie w stanie zarobić na spłatę kredytu.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że lewarowanie kredytami potrafi zdecydowanie przyspieszyć nie tylko budowanie portfela mieszkań, ale również realizowanie kolejnych zakupów. W przypadku, gdy dana osoba nie będzie jednak posiadała odpowiednich zabezpieczeń musi koniecznie wziąć pod uwagę ewentualne ryzyko związane z płynnością finansową.