Strona o finansach, biznesie i rozwoju osobistym.

vat
Finanse

Karuzele VAT – czym są i jak unikać?

Karuzela podatkowa to termin często spotykany w finansach i kwestiach związanych z podatkami. Coraz częściej stosowany zabieg w przestępstwach podatkowych, którym ulegają także nieświadomi podatnicy. Czym są karuzele VAT i jak ich unikać? Warto poznać wskazówki, które pozwolą uniknąć uwikłania się w podatkowy przekręt. Kwestie te zostaną omówione szerzej w niniejszym artykule. 

Karuzela vatowska – co to jest?

Karuzela vatowska stanowi zjawisko, w którym dochodzi do zawierania fikcyjnych transakcji pomiędzy podmiotami, a przedmiot sprzedaży często stanowią drogie towary o niewielkich rozmiarach. W taki sposób przedsiębiorstwa biorące udział w tego typu działaniach wyłudzają podatek VAT, oraz ubiegają się o wysokie ich zwroty w urzędach. Wywiera ona negatywny wpływ na ogólny stan cen towarów na rynku. Karuzela finansowa to zjawisko, które dotyczy zarówno podatników świadomych, którzy popełniają przestępstwo celowo, jak i zupełnie nieświadomych. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę przed zawieraniem transakcji, aby mieć pewność, że nie jest to oszustwo mające na celu wyłudzenie podatku VAT. 

Karuzela podatkowa – jak uniknąć?

Wiedząc, czym jest karuzela podatkowa, warto podkreślić również, w jaki sposób można jej unikać. Przedsiębiorca zobowiązany jest, by za każdym razem przed zawarciem transakcji handlowej, wykonać kilka kroków. Przede wszystkim powinien dowiedzieć się, czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. W tym celu należy wpisać jego numer NIP w wyszukiwarce Ministerstwa Finansów. Pozwala ona na dokonanie prostej weryfikacji. Wówczas przedsiębiorca otrzyma jedną z trzech wiadomości, zgodnie z którą przedsiębiorca będzie zarejestrowany jako podatnik VAT, nie będzie zarejestrowany, albo będzie zwolniony. Warto również wiedzieć, iż w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, podatnik ma prawo zwrócić się do urzędu skarbowego o wystawienie stosownego zaświadczenia. Jeśli chodzi o kontrahenta zagranicznego, konieczne będzie potwierdzenie aktywności jego numeru VAT UE (VIES). Aby tego dokonać, należy skorzystać z wyszukiwarki opracowanej przez Komisję Europejską. W momencie, gdy transakcja będzie związana ze sprzedażą towarów wrażliwych wymienionych w zał. nr 13 ustawy o VAT, do których należą np. paliwa i niektóre z wyrobów stalowych, należy sprawdzić, czy kontrahent uregulował należną kaucję gwarancyjną. Potwierdzenie tych kwestii pozwoli na uniknięcie uwikłania w wyłudzenie podatku VAT.

Karuzela finansowa – gdzie szukać pomocy?

Kiedy przedsiębiorca ma do czynienia z karuzelą finansową, warto zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego. Porządek w księgowości i dokumentach pozwoli uniknąć niejasnych sytuacji i zawierania niepewnych transakcji. Profesjonalne wsparcie w zakresie obsługi kadrowo-płacowej pozwoli zapewnić porządek w umowach i raportach, dzięki czemu wszystkie kwestie finansowe będą pod stałą kontrolą. Warto pamiętać w codziennym prowadzeniu firmowych spraw o dokładnej weryfikacji swoich kontrahentów, by uniknąć niekorzystnej sytuacji, jaką jest karuzela vatowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.