Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Podsumowanie książki “Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”

Data publikacji 21 czerwca 2023

„Jedna rzecz” autorstwa Gary’ego Kellera i Jaya Papasana to książka, która prowokuje do myślenia i kwestionuje pojęcie multitaskingu, promując skupienie się na jednym zadaniu w celu osiągnięcia niezwykłych wyników. W tym podsumowaniu przyjrzymy się wybranym zasadom i kluczowym wnioskom przedstawionym w tej książce.

Rozpraszanie przez natłok spraw do zrobienia

W dzisiejszym szybkim tempie życia, bycie zajętym często jest postrzegane jako wyznacznik sukcesu. Jednak Keller i Papasan twierdzą, że krzątanie się wokół różnych spraw (ang. busyness) często prowadzi do rozproszenia, uniemożliwiając skupienie się na tym, co naprawdę ważne. Przytaczają tezę, że poprzez zawężenie naszej uwagi i skupienie się tylko na jednym istotnym zadaniu na raz, możemy osiągnąć lepsze wyniki. Ta koncepcja kwestionuje powszechne przekonanie o skuteczności multitaskingu.

Efekt domina: Małe działania, wielkie rezultaty

Jednym z głównych pojęć wprowadzonych przez Kellera i Papasana jest „Efekt domina”. Podobnie jak w linii domina, gdzie przewrócenie jednego elementu może wywołać łańcuchową reakcję, skoncentrowanie się na jednym kluczowym zadaniu może mieć efekt falowy prowadzący do znaczących rezultatów. Sugerują, że małe, konsekwentne działania mogą prowadzić do znaczących osiągnięć w dłuższej perspektywie czasowej.

Niezwykłe rezultaty poprzez pytanie skupiające uwagę

Autorzy przedstawiają „Pytanie skupiające uwagę” jako potężne narzędzie, które pomaga skierować naszą uwagę i wysiłki na najcenniejsze zadania. Pytanie to brzmi: „Jaka jest JEDNA rzecz, którą mogę zrobić, dzięki której wszystko inne stanie się łatwiejsze lub zbędne?”

Regularne zadawanie sobie tego pytania pozwala nam zidentyfikować nasze najważniejsze zadania, dopasować nasze codzienne działania do długoterminowych celów i skutecznie priorytetyzować nasz czas i energię. To pytanie stanowi także centrum przedsiębiorczości i źródło wysokiej wydajności każdej osoby wchodzącej na nowy rynek. A właściwie powinno być…

Jak to pytanie wykorzystać w praktyce?

Moc pytania skupiającego uwagę leży w jego konkretności i zastosowaniu. Zostało ono zaprojektowane, aby pomóc Ci określić następny krok, bez względu na to, czy jest to małe, czy duże zadanie. Kiedy masz do czynienia z zadaniem, zapytaj siebie: „Jaka jest JEDNA rzecz, którą mogę zrobić, dzięki której wszystko inne stanie się łatwiejsze lub zbędne?” Oto kilka kroków, jak wprowadzić to w swoją rutynę:

 1. Określ swoje cele: Zaczynając od swoich celów ogólnych, zarówno osobistych, jak i zawodowych.
 2. Podziel na części: Rozbij je na mniejsze, zarządzalne zadania, które przyczyniają się do większego celu.
 3. Zadaj pytanie: Dla każdego z tych zadań zapytaj pytanie skupiające uwagę. Pomoże to zidentyfikować działanie o największym wpływie, jakie możesz podjąć.

Cztery złodzieje produktywności

Keller i Papasan identyfikują czterech „złodziei”, którzy często kradną nam produktywność. Są nimi: 

 • niezdolność do odmawiania, 
 • lęk przed chaosem, 
 • złe nawyki zdrowotne 
 • otoczenie, które nie wspiera naszych celów. 

Rozpoznawanie tych złodziei i nauka, jak z nimi walczyć, jest kluczem do utrzymania skupienia na naszej „Jednej rzeczy”.

Jak z nimi walczyć w praktyce?

Każdego z czterech złodziei produktywności można zwalczać przy pomocy strategii proaktywnych. Rozpoznawanie tych złodziei i posiadanie planu działania pozwoli Ci utrzymać skupienie na Twojej „Jednej rzeczy”.

 1. Niezdolność do odmawiania: Naucz się mówić „nie” zadaniom, które nie są zgodne z Twoją „Jedną rzeczą”. Może to być trudne, ale jest kluczowe dla utrzymania skupienia.
 2. Lęk przed chaosem: Zaakceptuj fakt, że pewien poziom chaosu jest nieunikniony podczas intensywnego skupienia na jednej rzeczy. Opracuj strategie, które pozwolą Ci skutecznie zarządzać tym chaosem.
 3. Złe nawyki zdrowotne: Zachowuj zdrowe nawyki, które wspierają Twoją energię i koncentrację. Obejmuje to regularną aktywność fizyczną, zrównoważoną dietę i odpowiednią ilość snu.
 4. Niewspierające środowisko: Stwórz środowisko, które wspiera Twoje cele. Może to obejmować zarówno przestrzenie fizyczne, jak i relacje czy kulturę pracy.

„Jedna rzecz” to pasjonująca lektura, która oferuje nowe spojrzenie na produktywność i sukces. Podkreśla siłę skupienia na pojedynczym zadaniu, kwestionując powszechną kulturę multitaskingu. Zasady i wnioski przedstawione przez Kellera i Papasana dostarczają cennych wskazówek dla każdego, kto chce osiągnąć niezwykłe wyniki w swoim życiu osobistym i zawodowym.

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?