abinvesting.pl

Strona o finansach, biznesie i rozwoju osobistym.

Finanse Praca

Rozmowa z pracodawcą

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny moment zarówno dla przyszłego pracownika jak również dla przyszłego pracodawcy. W dzisiejszych czasach pracownicy są bardzo roszczeniowi i znają swoje prawa. Każdy pracownik chce dokładnie wiedzieć jakie będzie miał obowiązki i na jakie wynagrodzenie może liczyć. To normalne na obecnym rynku pracy. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć różnych rzeczy, na pewno jednak nie mogą dotyczyć życia prywatnego. Prywatne życie i poglądy kandydata na pracownika muszą pozostać jego prywatną sprawą. Na pewno podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie mogą paść żadne pytanie o sytuację rodzinną pracownika a także na przykład o orientację seksualną. Nie można pytać pracownika o religię jaką wyznaje.

Pytania skierowane do kobiet

Kobieta nie może usłyszeć pytania o posiadane dzieci, tak samo zresztą mężczyzna. Nie wolno pytać kobiety o plany prokreacyjne czyli czy w najbliższym czasie planuje ciążę. Wiadomo że kobieta w wieku rozrodczym być może planuje ciążę jednak pracodawca nie może jej wprost o to zapytać. Dlatego też zdarza się, że po rozmowie kwalifikacyjnej pomimo, że zostało zadanych wiele pytań i zostało wypowiedziane wiele odpowiedzi, ludzie rozchodzą się i dalej mało wiedzą.

Na pewno warto wykorzystać rozmowę kwalifikacyjną do zadawania pytań o kompetencje merytoryczne. Pracownik powinien szczegółowo dowiedzieć się czym ma się zajmować na danym miejscu pracy. Rozmowa kwalifikacyjna to miejsce, w którym powinno się poznać kulturę firmy, wartości jakie firma wyznaje i jakimi kieruje się w codziennym życiu, a także wizję i misję firmy. Oczywiście kandydat na pracownika powinien przyswoić sobie pewne rzeczy o firmie jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, już w momencie wysłania CV. Kandydat powinien wiedzieć do jakiej firmy aplikuje i czy wartości jakie reprezentuje firma są zgodne z jego prywatnymi wartościami.

Jak rozmowa wpływa na przyszłą współpracę?

Jeżeli nie ma takiej zgodności to trudno wyobrazić sobie udaną współpracę. Wśród pytań na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno padną pytania o przeszłość zawodową kandydata i o doświadczenie zawodowe. Pytania mogą być bardzo szczegółowe, ponieważ przyszły pracodawca ma prawo dowiedzieć się co tak naprawdę umiemy i co robiliśmy w poprzedniej pracy. Warto szczegółowo opisać swoje poprzednie obowiązki w CV które składamy do danego pracodawcy. Na pewno warto też przypomnieć sobie wszystkie nasze sukcesy, a także trudne momenty z poprzednich miejsc pracy, być może zostaniemy o to zapytani. Możemy spodziewać się pytań o to jak radzimy sobie ze stresem i z trudnymi sytuacjami.