Strona o finansach, biznesie i rozwoju osobistym.

formy finansowania
Finanse

Z jakich form finansowania korzystają mali przedsiębiorcy

Firmy należące do sektora MŚP, czyli małych średnich przedsiębiorstw, w tym także mikrodziałalności, mają do wyboru wiele form finansowania. To, z jakich korzystają, zależy od wielu czynników. 

Jednym z nich jest dostępność – nie wszystkie formy finansowania są bowiem udostępnione wszystkim firmom. Często należy spełnić wyśrubowane warunki, na co nie mogą sobie pozwolić najmniejsze firmy o niewielkich obrotach. 

Drugim czynnikiem jest cel finansowania. Długoterminowe, kosztowne inwestycje mogą zostać zrealizowane dzięki funduszom venture capital lub kredytom inwestycyjnym, ale nie nadadzą się w tym celu pożyczki czy chwilówki.

Trzecim istotnym elementem jest kwota finansowania – w zależności od tego, ile pieniędzy potrzebuje firma, jej możliwości finansowania mogą rosnąć lub maleć. Sporo zależy też od historii kredytowej firmy, jej zdolności kredytowej oraz stażu na rynku.

Źródła finansowania małych firm

Małe firmy (w znaczeniu: o niewielkich obrotach, zatrudniające niewielu pracowników) najczęściej korzystają z następujących form finansowania:

  • dotacji
  • kredytów bankowych
  • leasingu
  • faktoringu

Omówię teraz pokrótce każdą z nich.

Dotacje państwowe, unijne i prywatne

To świetne rozwiązanie dla dopiero startujących firm lub takich, które chcą się rozwinąć (na przykład poprzez zwiększenie zatrudnienia). O możliwość uzyskania dotacji warto zapytać we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy. Warto pamiętać jednak, że na dotację na start mogą liczyć jedynie osoby, które posiadają status bezrobotnych. W niektórych urzędach obowiązuje także karencja, co oznacza, że nie wystarczy nie mieć pracy, by móc ubiegać się o dotację, ale na przykład posiadać status osoby bezrobotnej od 3 lub nawet 6 miesięcy.

Wspomniane we wstępie fundusze inwestycyjne chętnie wspierają obiecujące start-upy, najczęściej z branży technologicznej i wykładają nierzadko ogromne pieniądze na rozwój firmy. Nie jest to jednak pomoc bezinteresowna – zwykle ceną za finansowanie tego rodzaju są udziały w zyskach.

Kredyty bankowe

Popularna metoda finansowania, choć nie jest pozbawiona ograniczeń. Kredyty pomogą w sfinansowaniu inwestycji, ale często możliwość ich uzyskania obwarowana jest licznymi warunkami. Banki niechętnie udzielają kredytów inwestycyjnych niewielkim firmom, a w szczególności nie ufają nowym graczom na rynku. Największe szanse mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność od co najmniej dwudziestu czterech miesięcy, mogą się pochwalić nieskazitelną historią kredytową i stałymi obrotami.

Leasing

Choć wprowadzenie Polskiego Ładu znacząco obniżyło atrakcyjność tego rozwiązania dla przedsiębiorców, leasing wciąż jest chętnie wybierany. Możliwość rozłożenia kosztów zakupu drogich narzędzi, maszyn czy pojazdów, na wygodne raty, a także zaliczenia części kosztów w koszty uzyskania przychodu nadal pomaga wielu przedsiębiorcom w codziennym prowadzeniu działań biznesowych.

Faktoring

Wielu małych przedsiębiorców boryka się z problemem zatorów płatniczych – choć sami terminowo wykonują zlecenia i regulują płatności, muszą często wystawiać faktury z długimi terminami płatności, co prowadzi do sytuacji, w których nie dysponują potrzebnymi środkami, by spłacić własne należności.

W takich sytuacjach pomocny okazuje się faktoring, czyli usługa, w ramach której przedsiębiorcy mogą sprzedawać wystawione faktury i natychmiast otrzymywać za nie środki na konto firmowe – bez konieczności oczekiwania długimi tygodniami na spłatę należności ze strony kontrahentów.

Dowiedz się więcej o faktoringu na https://pragmago.pl/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.