Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes uszlachetnianie

Czym jest uszlachetnianie w imporcie towarów?

Data publikacji 10 maja 2022

Wiele osób decyduje się na importowanie towarów z rynku azjatyckiego, wybór pada najczęściej na Chiny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na importera czeka wiele kwestii do załatwienia. Najpierw powinno się zapoznać z wszystkimi przepisami związanymi z handlem międzynarodowym. W przypadku importu towarów z Państwa Środka znaczenie ma między innymi uszlachetnianie czynne i bierne. Wiele osób kojarzy to z techniką druku lub zdobieniem biżuterii. Chodzi tutaj jednak o coś zupełnie innego, czyli o szereg procesów odbywających się podczas przeprowadzania odprawy celnej. Odnoszą się one do towarów przywiezionych na teren Unii Europejskiej z krajów, które do niej nie należą.

Czego dotyczy uszlachetnianie czynne?

Każda osoba decydująca się na importowanie produktów z Państwa Środka lub innego kraju nienależącego do Unii Europejskiej powinna zapoznać się z tematem uszlachetniania czynnego. Jest to bardzo istotna kwestia, bo pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jak wiadomo, towary sprowadzane z Chin muszą być dokładnie sprawdzane pod wieloma kątami. Nie odbywa się to jednak za darmo. Importer musi ponosić odpowiednie koszty. ich wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Jeśli produkty z Chin znajdują się na terenie Polski, a dokładnie na obszarze celnym, to istnieje możliwość uchronienia się przed koniecznością uiszczenia opłat celnych przywozowych.

Jak to możliwe? Trzeba najpierw poddać towar lub kilka produktów odpowiednim procesom uszlachetniania. Opcji do wyboru jest obecnie naprawdę sporo. Za uszlachetnianie uznaje się obrabianie towarów, co może polegać na ich modyfikowaniu, instalowaniu, odnawianiu, regulowaniu, przetwarzaniu itd. Wymieniać można byłoby długo. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście poznanie wytycznych dotyczących uszlachetnienia czynnego. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie każdy może skorzystać z opcji uszlachetniania.

Jest ona zarezerwowana dla firm mających siedziby znajdujące się na terenie Unii Europejskiej. Na tym jednak nie koniec. Wymaga się również tego, aby przedsiębiorstwa przeprowadzały lub organizowały procesy przetwarzania. Kolejna grupa to przedsiębiorcy, którzy rzetelnie stosują się do wszystkich przepisów dotyczących prawa zarówno celnego, jak i podatkowego. Jak widać osoby uczciwe są na wygranej pozycji.

Czym jest uszlachetnianie bierne?

Inaczej wygląda to w przypadku uszlachetniania biernego. Zasadnicza różnica polega na tym, że z procedury tej mogą skorzystać firmy, które planują przetwarzać towary znajdujące się poza terenem Unii Europejskiej. Oczywiście można liczyć w tym przypadku na zwolnienie z opłat celnych.

Czasem nie trzeba płacić nawet złotówki, innym razem zwolnienie jest tylko częściowe. Wpływa na to wiele kwestii, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Ponowne sprowadzanie towarów do kraju wiąże się z nałożeniem cła tylko na usługi, które były świadczone poza granicami Unii Europejskiej. Warto też mieć na uwadze to, że trzeba spełnić dodatkowe wymagania.

Dotyczą one ponownego przewiezienia towarów kompensacyjnych i muszą zostać one dopuszczone do obrotu. Niezwykle istotną kwestią staje się również to, że wszystkie produkty, które na jakiś czas zostają wywiezione za granicę, powinny podlegać naprawie. Nie można wywozić towarów w celu ich zwrócenia lub umorzenia opłat celnych przywozowych. Na tym jednak nie koniec ograniczeń. Warto wobec tego zapoznać się dokładnie z wszystkimi wytycznymi dotyczącego uszlachetniania biernego oraz tego, jak uzyskać na nie pozwolenie.

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?