abinvesting.pl

Strona o finansach, biznesie i rozwoju osobistym.

Praca Rozwój Osobisty

Nasze dokumenty aplikacyjne

CV jest obecnie podstawowym dokumentem, który ma przekonać pracodawcę do zaproszenia pracownika na rozmowę kwalifikacyjną. CV to papier, a papier przyjmie wszystko, warto jednak przygotować porządnie swoje CV aby pracodawca mógł nas poznać. Kiedyś CV występowało tylko i wyłącznie w formie drukowanej, dzisiaj bardzo często nikt nie drukuje już CV, ponieważ pracownik wysyła CV w formie elektronicznej. Szkoda marnować papier na drukowanie CV, skoro można podczas rozmowy z kandydatem korzystać z CV w formie elektronicznej, na przykład przynosząc na rozmowę kwalifikacyjną komputer przenośny.

Ważne punkty w CV

Podsumowanie zawodowe w CV to ważna rubryka. Kiedy piszemy nasze CV postawmy się na miejscu naszego przyszłego pracodawcy. Co chcielibyśmy odczytać z tego dokumentu, o czym chcielibyśmy się dowiedzieć a co jest zupełnie nieistotne? Na pewno zupełnie nieistotne są kwestie rodzinne czyli to czy posiadamy męża i dzieci albo jakiej jesteśmy orientacji seksualnej oraz jaką wyznajemy religię – na takie informacje absolutnie nie ma miejsca w CV – pracodawca nie będzie mógł też się do tego odnieść ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej w ogóle nie ma prawa o to zapytać a gdyby to zrobił to może mieć nieprzyjemności.

Na pewno musimy zrobić wszystko co w naszej mocy aby CV było wolne od jakichkolwiek błędów, a już na pewno błędów ortograficznych. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy zapisaliśmy wszystko prawidłowo, przekażmy nasze CV komuś bliskiemu – komuś kto dobrze nam życzy, taka osoba sprawdzi wszystko pod kątem merytorycznym oraz pod kątem błędów.

Ważna rada – w CV tylko prawda!

Pamiętajmy aby w CV pisać tylko i wyłącznie prawdę – to wydaje się oczywiste jednak wielu kandydatów tego nie rozumie i w swoim dokumencie zapisuje nieprawdziwe zdarzenia. Dzisiaj zdecydowanie łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej w przyszłości zweryfikować informacje zapisane w CV. Można przecież łatwo znaleźć byłego pracodawcę w internecie, zadzwonić i zapytać czy kandydat tam pracował. Kłamstwo w swoim dokumencie aplikacyjnym jest chyba najgorszym możliwym scenariuszem, żeby rozpocząć pracy w nowej firmie.

Jeżeli przyszły pracodawca tutaj złapie nas na kłamstwie mamy niemal jak w kieszeni, że nie dostaniemy pracy a przyczepi się do nas łatka kłamczucha i oszusta. Rubryka z podsumowaniem zawodowym w CV jest jedną z najważniejszych rubryk i powinna zostać wypełniona wyjątkowo starannie. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki. Trzeba zastanowić się nad zakresem naszych obowiązków w poprzednich firmach. Warto też zwrócić uwagę na poprawność dat – czy na pewno wszystko się zgadza?