Podanie o prace – cechy charakterystyczne dokumentu.
Data publikacji 28 listopada 2019Zmiana pracy, pozyskanie wymarzonej pozycji czy poszukiwania pierwszego w życiu zatrudnienia wiąże się z obowiązkiem wykonania wielu czynności, jak również odpowiedniego przygotowania się. Jednym z ważnych elementów jest stworzenia podania o pracę, a następnie wykonania odpowiedniego CV. Czym jest podanie o prace? Jakie posiada cechy charakterystyczne? Co powinno zawierać? Jak starać się o nowa posadę.
Podanie o prace to specyficzny i wyróżniający się dokument. Pismo to jest prośbą kierowana do właściciela firmy, w którym zawarta jest prośba o zatrudnienie. Jak i je napisać i kiedy złożyć?
Napisanie odpowiedniego podania objęte jest kilkoma zasadami. Dokument ten powinien zawierać kilka szczegółowych podpunktów, którymi są:
- cel pisma,
- dane adresata,
- sytuacja użytkowa,
- rodzaj pracy i stanowiska, o który stara się kandydat.
Pismo takie najczęściej wysyłane jest przez osoby szukające pracy, a adresatem podania jest właściciel lub prezes firmy, w której aktualnie nie jest prowadzony konkurs ani proces rekrutacyjny. Takie poszukiwanie pracy i staranie się o dane stanowisko jest coraz bardziej modne i popularne, jak również przynosi pozytywne efekty i skutki.
Podanie o prace powinno być skonstruowane na zasadzie krótkich, jasnych i przejrzystych zdań, pisanych stylem poważnym, oficjalnym. Dokument pisany jest z własnej woli oraz wyraża chęć podjęcia pracy na danym stanowisku. W piśmie tym należy używać ogólnie przyjętych zwrotów grzecznościowych, jak również uwzględnić odpowiedź na wymagania danej firmy.
Konstrukcja podania powinna być złożona z:
- imienia i nazwiska kandydata,
- daty i miejscowości utworzenia dokumentu,
- danych firmy, do której wysyłane jest podanie,
- tytuł,
- czytelny podpis na dole podania,
- informacja o załącznikach takich jak CV czy list motywacyjny, itp.
Podczas konstruowania podania o prace nalży zwrócić szczególną uwagę na samą treść pisma. Swoją kandydaturę należy prawidłowo, odpowiednio i starannie umotywować, jak również przedstawić swoje zalety, cechy i umiejętności. Całość dokumentu powinna być wykonana przejrzyście schludnie, czysto i przede wszystkim czytelnie. Ładna oprawa, ciekawe rozmieszczenie informacji oraz wpadający w oko wygląd przyciągnie uwagę odbiorcy, jak również pozostanie w jego pamięci. Tworząc odpowiednie podanie o prace można skorzystać ze specjalnie przygotowanych wzorów i szablonów, jak również uzupełnić przygotowane arkusze.
Głównymi częściami arkuszu powinny być:
- powitanie,
- wstęp,
- rozwinięcie,
- zakończenie,
- pożegnanie.