Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse

Praca dla nieletnich

Data publikacji 5 grudnia 2019

Spora grupa młodzieży jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności chce nieco się usamodzielnić i zarobić trochę gotówki na własne wydatki. Takie doświadczenie okazuje się bardzo cenne, ponieważ uczy młodych ludzi dyscypliny, a także pozwala nabrać szacunku do pieniądza. Najwięcej sposobności do pracy pojawia się w sezonie letnim, kiedy dostępne są prace sezonowe. Młodzi bardzo często mogą otrzymać zatrudnienie przy zbieraniu sezonowych warzyw i owoców.

Jakie są oferty pracy dla nieletnich?

Do nieletnich skierowane są także takie oferty jak roznoszenie ulotek i inne drobne prace marketingowe. Również bary i restauracje poszukują kelnerów, których grono również mogą stanowić osoby nieletnie. Osoby młodociane najczęściej zatrudniane są w oparciu o umowę zlecenie. Dla ucznia nie trzeba odprowadzać składek, dlatego utrzymanie takiego pracownika wydaje się dużo korzystniejsze niż osób, dla których trzeba zapłacić zus i odprowadzić pełne składki. Młodzi ludzie mogą spróbować swoich sił także jako promotorzy i hostessy, ponieważ na terenie marketów i galerii handlowych często prowadzone są rozmaite akcje promocyjne. Nie tylko w trakcie wakacji można dorobić, ponieważ wiele prac można wykonywać w weekendy bądź godzinach popołudniowych. Warto, aby uczniowie uzgodnili ze swoimi rodzicami dodatkowe zajęcie, a także dopilnowali, aby praca nie ważyła na wynikach w nauce.

Weekendowa praca

Prace weekendowe to przede wszystkim roznoszenie ulotek, akcje promocyjne, a także kelnerowanie. Ofert można poszukiwać przede wszystkim na łamach stron internetowych i portali ogłoszeniowych, a także w sklepach, restauracjach i galeriach handlowych, ponieważ ogłoszenia są zamieszczone również na witrynach. Podejmowanie takich prac dorywczych daje naprawdę wiele korzyści. Choć praca dla nieletnich bardzo często nie jest związana z kierunkiem ich kształcenia i planami na przyszłość, świadczy o ich zaradności i motywacji do zdobywania doświadczenia. Będąc absolwentem szkoły średniej, warto posiadać w życiorysie chociażby wzmianki na temat wykonywania prac sezonowych. Będzie to świadczyło o odpowiedzialności i zaangażowaniu.

Młodzi ludzie dzięki pracy mają możliwość zarobienia pieniędzy na swoje własne wydatki. Dzięki nim często mogą kupić wymarzony sprzęt czy ubrania, na które nie otrzymali pieniędzy od rodziców. Również opiekunowie są zadowoleni widząc chęci dziecka do pracy. Chociaż zarobki na początku nie są wysokie, młodzież przekonuje się jak trudno zarobić pieniądze, dzięki czemu można nabrać do nich większego szacunku. Plusem pracy dla młodych jest najczęściej możliwość elastycznego grafiku.

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?