Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca zużyte końcówki drążków kierowniczych

Jak rozpoznać zużyte końcówki drążków kierowniczych?

Data publikacji 9 stycznia 2024


Końcówki drążków kierowniczych to niewielkie elementy będące częścią układu kierowniczego. W większości samochodów osobowych przypominają one kształtem literę L i są zakończone przegubem kulowym. Mimo że są niewielkie, to pełnią w samochodzie niezwykle ważną funkcję. Są bowiem odpowiedzialne za przekazywania ruchów kierownicy na koła. W związku z tym ich stan przekłada się bezpośrednio na precyzję sterowania, a co za tym idzie na bezpieczeństwo. Warto więc znać objawy zużycia tych części, aby móc zareagować na czas, zanim zużycie będzie na tyle poważne, że będzie zagrażało bezpieczeństwu.

Warto też wiedzieć, z czego najczęściej wynikają awarie tej części. Słabym punktem końcówki drążka najczęściej okazuje się wspomniany już przegub kulowy. Ta część sprawia, że niezależnie od ruchów zawieszenia, ruchy kierownicy mogą być przenoszone precyzyjnie na koła. Z czasem przegub ten jednak ulega zużyciu, pojawiają się luzy i końcówki drążka nadają się do wymiany. Do najczęstszych objawów takiego zużycia należą:

  • Wibracje na kierownicy wywołane

  • Mniejsza precyzja układu kierowniczego

  • Luzy na kierownicy

  • Podejrzane dźwięki podczas skręcania

  • Problemy ze zbieżnością

  • Nierówne zużycie opon na przedniej osi

  • Podczas jazdy na wprost kierownica nie jest ustawiona idealnie prosto

Każdy z tych objawów z osobna wskazuje na problemy, czy to ze wspomnianą końcówka drążka kierowniczego samochodowego, czy innymi elementami układu kierowniczego lub zawieszenia. Nawet jeśli okaże się, że problem leży w innej części, to możesz mieć pewność, że przyczyna takiego utrudnienia jest na tyle poważna, że trzeba się nią bezzwłocznie zająć. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i musi być traktowane z największą powagą. Jeśli więc obserwujesz dowolny z wymienionych objawów, to nie trać czasu, chwyć za telefon i umów się ze swoim mechanikiem, a jeśli chcesz nieco przy okazji zaoszczędzić, to skorzystaj z oferty sklepu z częściami samochodowymi online.

Materiał zewnętrzny

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?