Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Mobbing w pracy

Data publikacji 5 grudnia 2019

Atmosfera w pracy zawsze powinna być miła i przyjemna co nie oznacza wcale braku wymagań w stosunku do pracownika. Mobbing w pracy zdarza się, ale to nie oznacza, że trzeba to akceptować. Jeżeli w naszym miejscu pracy pojawiają się zachowania, których nie jesteśmy w stanie zaakceptować i o których wiemy, że stoją w jawnej sprzeczności z Kodeksem Pracy, należy niezwłocznie szukać pomocy. Czasami pomaga po prostu zmiana pracy albo zmiana zespołu w obrębie tej samej organizacji.

Jednakże dlaczego to ofiara na odchodzić a nie oprawca?

Odejście z miejsca pracy wydaje się rozwiązaniem ostatecznym, chociaż bardzo często tak właśnie sprawa mobbingu się kończy. Mobbing w pracy to zjawisko absolutnie niepożądane i szefowie powinno mu zapobiegać. Każdy rozsądny menadżer zrobi wszystko co w jego mocy aby atmosfera w zespole była miła. Wtedy będzie lepiej pracują, mocno przykładają się do swojej pracy i z chęcią przychodzą do niej. Jeżeli jest inaczej ludzie często uciekają na przykład w nieuczciwe zwolnienia lekarskie aby tylko nie pojawić się w pracy i nie musieć zmierzyć się z nieprzyjazną atmosferą i z zachowaniami pełnymi mobbingu. Jeżeli osoba dotknięta mobbingiem nie jest w stanie poradzić sobie sama, powinna jak najszybciej skorzystać z pomocy psychologa.

Jak radzić sobie z psychiką?

Pójście do psychologa i szukanie pomocy, na przykład przepracowanie swojej krzywdy podczas terapii nie jest żadnym wstydem i w dzisiejszym świecie zdarza się i będzie zdarzało się coraz częściej, że osoba dotknięta jakąś krzywdą będzie szukała pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Dzisiejszym świecie psychologowie i terapeuci są bardzo dobrze przygotowani do pracy z pacjentami, którzy doświadczyli mobbingu w swoim miejscu pracy. Psychologowie doskonale znają mechanizmy, którymi oprawcy kierują się, aby zastraszyć swoje ofiary.

Bardzo często pomoc psychologa pomaga na wzmocnieniu pewności siebie ofiary, aby ta miała siłę walczyć. Dzisiaj coraz częściej zdarza się, że ofiary znajdują w sobie dość siły, aby walczyć ze swoimi oprawcami w sądzie pracy. Często wyroki są takie, że ofiara zostaje przywrócona do pracy i otrzymuje odszkodowanie, jednak często nie ma już siły wracać do miejsca, w którym doznała złych przeżyć, więc sama woli zmienić pracę. Jest to zupełnie normalne i prawidłowe. Wiele organizacji dba o dobrą atmosferę w miejscu pracy i o to aby nie było tam mobbingu, który jednoznacznie negatywnie wpływa na komfort pracy i też na jakość wykonywanej pracy. Dlatego jako pracownik, wchodząc w tę rolę, warto szukać dobrych organizacji.

zużyte końcówki drążków kierowniczych

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?