Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca

Przedstawiciel handlowy – jak nim zostać?

Data publikacji 27 kwietnia 2022


Praca przedstawiciela handlowego jest skomplikowanym zawodem. Profesja ta zazwyczaj kojarzy się negatywnie, jednak jest to staroświecki stereotyp. Praca ta wymaga od nas dużo cierpliwości i zapału. Praca z klientami potrafi być naprawdę wymagająca, jednakże jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności to z pewnością jest to idealna praca dla nas. Jak zostać przedstawicielem handlowym? W tym artykule dowiesz się, czy ten zawód jest dla ciebie. Sprawdź sam!

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Aby zostać przedstawicielem handlowym nie potrzebujemy specjalnego wykształcenia. Nie jest ono odgórnie ustalone przez prawo. Jednakże rekruterzy często jako wymagania do pracy jako przedstawiciel handlowy wpisują posiadanie wyższego wykształcenia. Jest to prywatne ustalenie danego miejsca pracy, w każdym może być to zupełnie inne. Czasami też występują wyspecjalizowane wymagania, jak na przykład posiadanie wykształcenia związanego z handlem czy też branżą, którą dana firma się zajmuje. Dużym atutem kandydata na stanowisko przedstawiciela handlowego jest posiadanie doświadczenia. Nie musi być to konkretnie na tym samym stanowisku, jednakże atutem jest, jeśli pracowaliśmy w obsłudze klienta. Aby zostać przedstawicielem handlowym warto również posiadać pewne umiejętności. Z pewnością pomogą one nam w pracy i sprawią, że będzie przyjemniejsza. Naszym atutem z pewnością będzie wiedza na temat branży, w które pracuje dana firma. Jeśli nie znamy produktów, które będziemy promować, z pewnością będzie to odebrane jako brak przygotowania. Przede wszystkim kandydat na przedstawiciela handlowego powinien umieć rozmawiać z klientem, bez tego nie jesteśmy w stanie wykonać określonych celów i obowiązków. Kolejną umiejętnością jest znajomość technik sprzedaży i negocjacji. Umiejętności te z pewnością przydadzą się w rozmowie z klientem, nawet tym trudnym. Do kontaktu z kupującymi przyda się umiejętność pracy pod presją czasu oraz w stresie. Jeżeli uważasz, że cechy te idealnie opisują ciebie, to możliwe, że praca przedstawiciela handlowego jest dla ciebie.

Obowiązki przedstawiciela handlowego

Zapewne zastanawiasz się, jakie są obowiązki przedstawiciela handlowego. Jest to praca, która charakteryzuje się nieregularnym czasem pracy. Przedstawiciel musi dostosować swoje godziny pracy do dyspozycji klientów. Poza tym, do obowiązków przedstawiciela handlowego należą przede wszystkim:

  • stały kontakt z klientem
  • pozyskiwanie nowych kupujących
  • sporządzanie różnego rodzaju dokumentacji, w tym umów i faktur

Wiele firm również w swoich zobowiązaniach na stanowisku przedstawiciela handlowego dołącza takie informacje jak: organizowanie akcji promocyjnych, monitorowanie rynku sprzedaży, organizacja dostaw towarów do klienta i wiele innych. Jednakże jest to mimo wszystko praca o niestandardowym etacie. Często zdarza się, że przedstawiciel biurowy nie spędza swojej pracy w biurze, tylko musi przyjeżdżać osobiście do każdego klienta. W tym celu z pewnością przyda się prawo jazdy. W wielu firmach udostępniany jest samochód służbowy, którym w szybki sposób przedstawiciel handlowy może się poruszać.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zarobki przedstawiciela handlowego, jak i innych zawodów są często niepublikowane ze względu na tajemnicę zawodową. Jednakże strony statystyczne udostępniają średnią. Dla przedstawiciela handlowego miesięczny zarobek to około 4500 złotych. Jest to oczywiście uzależnione od stażu pracy, naszych umiejętności i wielu innych składowych. Zdarza się również, że pensja pracownika jest zależna od jego osiągnięć w poprzedzającym miesiącu. Zwykle w takim przypadku zarobek to podstawa oraz prowizja od osiągniętej sprzedaży. Dlatego też warto w tego typu zawodach przykładać się do swojego zawodu i starać się spełniać nasze cele sprzedażowe. Dzięki temu możemy liczyć na dobry zarobek oraz dobre wyniki w ocenie pracodawcy.

Praca jako przedstawiciel handlowy

Zapewne zastanawiasz się jak zostać przedstawicielem handlowym. Nie jest to nic trudnego. Jeżeli wyżej wymienione obowiązki i umiejętności idealnie opisują ciebie, to właśnie znalazłeś swoją nową ścieżkę kariery. Przede wszystkim zanim rozpoczniemy poszukiwania pracy, to warto skupić się na swoim CV. Dlaczego? Ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą widzi rekruter, dlatego warto, aby była ona dopracowana. Ważne jest pierwsze wrażenie, ponieważ od tego zależy nasza przyszła kariera. Jeśli masz już przygotowany życiorys, to czas na poszukiwanie ofert pracy. Współcześnie jest to bardzo ułatwione. Istnieje wiele stron internetowych, które polegają na udostępnianiu ogłoszeń i ofert o pracę. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w zaledwie jednym kliknięciem można wysłać swoją kandydaturę do wielu miejsc i przedsiębiorstw w okolicy, ale także i w innych miastach Polski. Pracę jako przedstawiciel handlowy możesz znaleźć tutaj: https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/warszawa;l. Sprawdź swoje siły i wyślij CV w miejsca, gdzie twoje kompetencje współgrają z wymaganiami.

Redakcja abinvesting.pl

Jesteśmy redakcją poświęcona finansom, biznesowi i rozwojowi osobistemu. Dzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania finansami, rozwijania umiejętności biznesowych oraz budowania pozytywnych nawyków i relacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?